Leedu eksport Venemaale kukkus 2015. aastal sanktsioonide ja majanduskriisi mõjul 38%, riigi tähtsaimaks ekspordipartneriks tõusis Läti.
- Leedu piimatooted Moskva toidumessil 2014. a. Foto: Reuters/Scanpix
Olgugi et Leedu president Dalia Grybauskaite on üks Venemaa-vastaste sanktsioonide põhitoetajaid Euroopas, oli ainsa Euroopa Liidu liikmesriigina Leedu peamine kaubanduspartner 2015. aastal veel kindlalt Venemaa. Tõsi, alates sanktsioonide kehtestamisest 2014. aastal, mil Venemaale läks üle 21% Leedu
ekspordist, on Venemaa osakaal Leedu väliskaubanduses langenud selle aasta alguseks alla 9 protsendi, mis on väiksem nii Läti kui ka Poola osast.
Vilniuse DnB Panga analüütik Jekaterina Rojaka peab Vene turu ärakukkumist siiski ajutiseks. Kiratseva ekspordi tõttu on
Leedu majanduse väljavaated halvenenud, aga Venemaa turg, kus Leedu tooteid on juba Nõukogude ajast kõrgelt hinnatud, peibutab leedulasi tema hinnangul endiselt.
„Kui Venemaa turg taastub, on Leedu piimatooted ja muud toiduained tõenäoliselt otsekohe seal tagasi,“ lausus Rojaka uudistekanali Bloomberg vahendusel. „Venemaa turg on alati olnud väga riskantne, kuid samas pakkunud tohutuid teenimisvõimalusi.“
Leedu statistikaameti andmetel oli riigi ekspordimaht 2016. aasta jaanuaris 1,568 miljardit eurot, sellest moodustas eksport Lätisse 146,3 miljonit, Poolasse 141,2 miljonit, Venemaale 137,4 miljonit ja Saksamaale 132,2 miljonit eurot. Eesti oli Suurbritannia järel Leedu suuruselt kuues ekspordipartner 86,1 miljonit euroga.
Endiselt on Venemaa Leedu peamine impordipartner. Jaanuaris veeti Venemaalt kaupu sisse 203,1 miljoni euro väärtuses.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.